Obserwatorzy

poniedziałek, 16 marca 2015

StomatologMarzy mi się, żeby ludziom wyrastały 3 i 4 zęby. Fajnie byłoby, prawda? Tymczasem zęby, którymi zostajemy obdarzeni w 6-7 roku życia powinny nam służyć całe życie. A z tym różnie bywa. Choroby, brak dbałości, dieta...
Wśród zwierząt rekin uchodzi za szczęściarza. W miejsce wypadniętego zęba wyrasta mu nowy. Uzębienie rewolwerowe - wyczytałam to w mądrej książce.Problemy z zębami miewają też koty. Np. Frodo. Miał paskudny kamień i niemal dostał paradontozy. Dlatego w środę (11 marca) udał się na zabieg czyszczenia kiełków. Zabiegi te oferują niektóre gabinety weterynaryjne. Niestety, zwierzętom takie zabiegi wykonuje się pod narkozą. Ale udało się! Kotek nie stracił żadnego ząbka. Wszystkie udało się uratować. Wprawdzie po narkozie kotek był lekko kołowaty, ale już następnego dnia zrobił z wyczyszczonych zębów użytek - pogryzł się z Felkiem.
Odnośnie nowinek weterynaryjnych - ponoć gdzieniegdzie w USA zwierzętom dokonuje się przeszczepów. Np. nerek. Może tak uratowałoby się Rysię?
A kompletnie rozbroiło mnie usunięcie guza mózgu u złotej rybki. Kiedyś w jakiś Wiadomościach pokazywali...
Miało to miejsce w Australii.
Niektórzy gorszą się faktem, że pomaga się jakiejś rybce. Mi wydaje się, że dobrze, że dożyliśmy takich czasów. I skoro można pomóc tak małemu zwierzęciu, to łatwiej będzie też operować ludzi (operacje mózgu są jednymi z bardziej ryzykownych) czy małe dzieci. Już dziś operuje się dzieci w łonach matek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz